Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

07.11.2016
Orhun Ek
Bir zamanlar Amerika..


Merhaba,

Öğleden sonra Asaf'tan gelen WhatsApp yazışması ile buraya yazı yazmak için davet aldım. Akşam iş dönüşü bilgisayarın başına oturdum ve siteye girdim. Bir yandan da ne yazsam acaba diye düşünüyorum. Nereden geldiyse aklıma eskiden yapılan siteleri hatırladım. Biraz arama-tarama sonrasında inanılmaz bir nostalji yaşadım. Sizlerle paylaşacağım ilk yazım da bunun üzerine oldu böylece.

1995-1997 arasında ABD'de yüksek lisans yapıyordum. O zamanlar web daha yeni başlamış. HTML kodları ile sayfa yapılıyor. Geocities (Yahoo oldu sonra) bedava internet alanı veriyor. Benim hatırladığım kadarı ile ilk KSK siteleri sevgili Kamil Koç ve Mert Ozansoy'a ait.

Mert'in sayfası için http://reocities.com/Colosseum/Dome/2245 adresini deneyin lütfen. KSKlist'in ilk kuruluşunu müjdelemiş Mert. Vakti olanlar mutlaka incelemeli. Sevgili Kamil'in sayfasını bulamadım maalesef.

Ben de onları izledim. Bir site açtım. Skorları, puan durumunu ve ulaşabildiğimiz her türlüyü KSK bilgisini paylaşmaya çalışıyoruz. Bahsettiğim zamanlarda 14.4Mbps Dial-Up bağlantı var sadece.

Daha sonra Türkiye'ye döndüm ve sayfa devam ediyor. Geçmişte uzakta iken en çok sıkıntı çektiğimiz görüntü idi. Video dosyaları çok büyük ve hem upload hem de download çok vakit alıyor. Gol görüntülerini video capture yaparak muhtelif programlar ile fps düşürerek, ebad ayarlayarak sayfamdan yayınlamaya başladım. Daha sonra bu işi list sayfası üzerinden sürdürdüm. O zamanlar bilgisayar anında capture yaparken kasarsa TRT yayınını bir daha bulmak mümkün değil. Bunun için gidip bir de video recorder aldım. Eee misyon büyük. Vatandaş KSK gollerini görmeli. Deneme için eski bir gol videosu da hala duruyor.

http://reocities.com/heartland/bluffs/1335 ile eski sayfama ulaşabilirsiniz.

Şimdi artık cep telefonları ile canlı video yayın imkanı var. Teknolojinin sınırlı olduğu zamanlarda sahiplendiğimiz ve emek verdiğimiz KSK , KSKList ve web sayfası daha fazlasını hak ediyor. Bu sitede nice paylaşımlarda buluşmak üzere....

Sevgi ve saygılarımla,

Orhun Ek

Yazara ait diğer yazılar