Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

31.10.2016
Cem Karagözlü
28 Ekim 2034 - CumartesiBu gün torunumun elinden tutup, önce basketbol sonra futbol maçına gittim. İki de iki yaptık. Yarın kızlar Eczacıbaşı ile oynayacaklar. Zor maç ama yıllardır geleneğimizi bozmadık hepsi yerli hepsi altyapıdan Karşıyaka’nın prensesleri. 2 yabancımız var ama onlar da hemen Karşıyakalı oldular.

Akşamüzeri 5’de Galatasaray’la oynadık. Faklı yendik. Yılların Galatasaray’ı maddi zorluklardan 3 yıldır son anda küme düşmekten kurtuluyorlar. Bu sezon işleriz zor. Öyle geçen sezonlar gibi hakemler ve federasyonun kıyağı bu sezon olmaz. Bizim gibi yıllar önce altyapılarına önem verselerdi bu gün bu sorunları yaşamazlardı. Evet bizde de yabancılar oynuyor ama Avrupa’da da başarılarımızı devam ettirmek için mecburuz. Bu gün Almanya’da, Fransa’da, İspanya’da, İtalya’da en kalabalık deplasmana giden takımız. Takım kaptanımız Alp’in bundan 18 yıl önce ilk A takım kadrosuna alınması dün gibi. Geçen sezon sonu Egemen aktif basketbol hayatını noktaladı. Alt yapının başında şimdi. Alp ve Egemen hiç takımdan ayrılmadılar. Hep ağabeylik yaptılar. Bu hem yeni jenerasyonlara umut verdi, hem de Karşıyakalı bir basketbol takımı yarattık. Yabancılarımız bile en az 3-4 sezon oynayıp ayrıldılar. 2014 – 15 sezonu gibi 27 yıl şampiyonluk beklemiyoruz. Son 12 yıldır yaptığımız altyapı hamlesi ile 2-3 sezonda bir ya Türkiye Kupası ya lig ya Cumhurbaşkanlığı kupasını alıyoruz. Önceleri çok bilenler 18-20 yaşında çocuklarımız ilk beş çıkıyor diye, süre alıyor diye eleştirdiler ama özümüze dönmekle çok iyi ettik. Hem bütçemiz korundu hem de kendi evlatlarımız kazandı.

Yalnız eski 5000 kişilik salon yıkılıp yerine yapılan 10 bin kişilik salon 10 yıl içinde yetmez oldu. Mavişehir’de yeni alan da yok. Ne yapacağız bakalım? Bu gün salon dolmadı, zaten rakip de zayıf hava da güzel pastırma yazı, yılların alışkanlığı Karşıyaka taraftarı deniz kenarında rakı – balık, mangal, bira futbol maçını bekledi.

Mustafa Kemal Atatürk Karşıyaka Spor Salonu önünden tramvaya binip 8 durak sonra Karşıyaka Zübeyde Hanım Stadında indik. Atamızdan, anamıza kısacası. Her ikisinin de sonunda sponsor isimleri var. İyi de para kazanıyoruz ama benim dilim dönmüyor. Alışamadım. Allah razı olsunlar. Bütçemize destekler, kombineler, reklamlar, forma satışları en önemlisi öze dönüşümüz bizi o borçlu yıllardan bu güne getirdi. Tabi tesis olmasa olmazdı. Çok kavga verildi 15.000 kişilik stadımız için. Sonunda yapıldı. Tabi bu arada Selçuk Yaşar tesisleri için TOKİ – Belediye – KSK anlaşarak toplu konut yaptık. O inşaat şirketi bize Kaklıç’da yeni altyapı tesisimizi, Ulucak’da profesyonel takımımızın tesisini yaptı. Borçlarımızı gelen para ile kapattık ve bir daha borçlanmadık. Ha şimdi soruyorlar “stad yetiyor mu?” diye. Evet Bizans takımlarıyla, Göztepe ve Altınordu ile maçlarımızı bu statta yapamıyoruz ama diğer maçlarımız semtimizde. Deplasmana gitmiyoruz. İşte şimdi 19.00 ‘daki gece maçına tramvayla ulaştık. Cevdet hala tramvaya binmiyor. 78 yaşında hala aynı inat. Salonun kapısından stadın kapısı 17 dakika. Herkes ya yürüyerek yada toplu taşımla geliyor. Zaten araba ve otobüsler de artık akülü hiç trafik gürültüsü yok. Temmuzda kombine alırken Hüseyin Mutlu Akpınar’a rastladım. Başkan dedim ne muhalefet yapmıştın, şimdi kombine alıyorsun diye takıldım. “O zaman öyle gerekti” diyerek, yılların politikacısı cevabı verdi. O da torunuyla geliyor. Zaten bizim kombineler dede torun tribünü. Asaf, İzmir’e döndü. Kamil hala ABD’de ama kombinesi hep var. Müjdat iyice yorgun demokrat herşeyi eleştiriyor. Diline vurdu. Kombineleri kesinlikle Serkan almıyor zira yıllardır doğru yer seçemiyor. Allahtan avukatlığı böyle değil. Allaha şükür herkes ufak tefek sağlık sorunları ile hayatta. Karşıyaka bizlere iyi eforlu ekg oldu yıllarca. Maç sonu kazansak da kaybetsek de birer tek atıp eve döneceğiz. Ha futbolu sorarsanız o düştüğümüz yıl gençlerle iyi mücadele verdik. Direk çıkamadık ama play off’un son maçında uzatmada atıp tekrar 1. Lige döndük.. 1 yıl daha transfer yasağımız vardı. Yine altyapı gençlerimizle yola devam ettik. Düşmedik. Direndik 5-6 yıl. Sonra daha güçlü altyapı ile süper lige çıktık. Orta sıralarda 6 sezondur ligin kalıcı takımı olduk. Her sezon 2-3 yabancı, kalanı “Made in Karşıyaka”. Sürpriz sonuçlarımız var, son dakikaya kadar mücadele ediyoruz. 2000’li yılların başında har vurup harman savurup yılda 2 defa takım yaptığımız günlerden altyapı odaklı takım olduk.

Yarın sabah Anıtta Atamızın huzurundayız. 29 Ekim. Bu yıl pazara geldi. Tüm sporcularımızla A takımdan alt yapıya. Yıllardır geleneğimiz oldu. Cumhuriyetimizin 111. Yılı. Hep beraber kutlayacağız. Akşama da Cumhuriyet Balosu var.

Yazara ait diğer yazılar