Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

KAF KAFIN UMUDA YOLCULUĞU - SUAVİ YARDIMOĞLU

06.11.2018 - kafsinkaf.org


Karşıyaka futbol maçlarını mümkün olduğunca sektirmemeye çalışıyoruz Sezgin'le (Türkoğlu)... Zor günlerde yanında olmak önemli 107 yaşına yeni basan asırlık çınarın.
Karşıyaka İzmir'in çok önemli bir değeri İzmir'in en eski kulübü. Futboldan ve sportif yönünden başka, çok derin anlamaları bünyesinde taşıyor. Koskoca bir ilçenin simgesi Karşıyaka Spor Kulübü. Karşıyakalılığın adresi. Renkleri islamın yeşili ve Türklüğün kırmızısı... Zühtü Işıl ve arkadaşları, Kuvay-ı Milliyeciler tarafından kutsal bir zeytin ağacının altında kurulmuş, Ulu önder Atatürk'ün armasına ay-yıldız'ı armağan ettiği çok değerli, kutsal bir Kuvay-ı Milliye mirası...
Karşıyaka'nın bulunduğu ligle konumuyla, ölçülemeyecek bir değeri var sizin anlayacağınız. 
Rakip Pazarspor ve maç pazar günü... Saat çok uygun 13.30... Hava nefis... Karşılaşma Atatürk'te, ulaşım derdi, otopark sorunu yok.
Gelin görün ki tribünlerde sadece 1227 biletli seyirci var 13'ü de misafir... Nüfüsu 500 bine yaklaşan Karşıyaka'dan 2 bin kişi bile takımını desteklemeye gelmiyorsa, bize de çok fazla söyleyecek söz kalmıyor.
Bu sitemimizi ilettikten sonra geçelim umut veren gelişmelere... 
Şimdi Karşıyaka'nın Süper Lig'de derece yaptığı günleri, sokakları yeşil kırmızıya bezeyen şampiyonluklarını yaşamış, yazmış, görüntülemiş, anlatmış bir spor yazarı olarak bu kıyaslamaları yapmak bize de garip geliyor ama, geçmişe hayıflanmak yerine bir yerden başlamak, asırlık çınarı ayağa kaldırmak için çorbaya bir tutam tuz atmak daha da hayırlı bir iş olsa gerek diye düşünüyorum.
Karşıyaka geçmiş maçlarına oranla çok daha derli topluydu bu maçta... Pazarspor doğrudan rakibi alt sıralardan kurtulma yolunda... Örneğin daha 60.dakikadan sonra topu ayağına geçirenin nereye giderse gitsin, deyim yerindeyse def-i bela ettiği takım gitmiş, yerine son dakikalara kadar atak tazelemeye çalışan, rakibe boş alan bırakmayan, pres yapan, hatları uyumlu, ne yaptığın bilen, bilinçli bir ekip gelmiş.
Mustafa Aşan'ın gayretlerine, hani o eleştirdiğimiz Hakan'ın gelip savunmadan top çıkarmalarına, Cenk'in sürekli adamını kovalamasına, Arif'in penaltıyı yaptırdıktan sonra 3 puanlık gole imza atmasına, Erdoğan'ın sanki Beto edasında penaltıyı kurtarmasına, bir çok pozisyonda rakibe izin vermemesine şapka çıkarmamak elde değil. 
Diğer futbolcuların emeklerini de yadsımıyoruz. Sahada mükemmel bir futbol yoktu belki de. Ama içten, candan, yüksek bir mücadele vardı ve hakedilen üç puan da alındı.
Karşıyaka Mesut Toros'la 7 puan topladı ve 12 puanla 13.sıraya yükseldi. Klasmanda 6. sıradaki Ofspor'la arasında sadece 4 puan var.
Maç sonu Mesut Hoca'yla görüştük, kutladık. Röportajını da yine Sezgin sizlere ulaştıracak. Bu takımın eksik olan yönünün özgüven ve moral olduğunu söyledi. Biz de inanıyoruz ki, üzerindeki psikolojik baskıyı atacak o tehlike bölge stresini geride bırakacak olan Karşıyaka çok daha iyi yerle gelecek. 
Mesut Hoca ve İsmet Arzuman bu olumlu gelişmelerin ardındaki iki isimsiz kahraman... Turgay Büyükkarcı yönetiminin özverili çabalarını, iyi niyetli, formasını, rengini, kendini seven genç futbolculara yakın markaj uygulayarak, onlara bir ağabey bir baba gibi yaklaşarak sahaya yansımasını sağlıyorlar.
İnanıyorum ki bu takım daha fazla desteklendiği, geçmişin hesaplaşmaları, küskünlükler, takımın yerini yadırgama düşüncesi ve gerekli gereksiz her şeye muhalefet etme, eleştirme alışkanlığı geride kalıp, tek bir yere, saha içine odaklanıldığı takdirde bu takım çok daha iyi yerlere gelecektir.
Ikına sıkına gelen gol, ya da sahada vasatın üzerine çıkamayan futbol değil, ölçü Kaf Kaf'ın makus talihini yenme arzusu ve bu yöndeki özverili, doğru adımlardır. Realite ise kapasiteleri ne olursa olsun, iyi de oynasa kötü de oynasa sezon boyunca bu futbolcular yeşil kırmızı renkleri kuşanacaktır. Sahaya gelmek, tribünlerde olmak için için kimsenin davetine ve herhangi bir önkoşula gereksinim yoktur 
Bence güzel bir pazar günü Pazarspor galibiyeti ile umutlar pazara çıkmış ve Kaf Kaf'ın umuda yolculuğa başlamıştır. Gerisi kendisine "Karşıyakalıyım" diyenlere kalmıştır.