Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Pınar Karşıyaka:55 TOFAŞ:82

06.10.2018 - kafsinkaf.org

 

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi 2018-2019 sezonu ilk hafta müclesinde Pınar Karşıyaka ve Tofaş, Karşıyaka Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonu’nda karşı karşıya geldi. Orhun Ene’nin ekibi zorlu Pınar Karşıyaka deplasmanından 55-82’lik skorla galip ayrılmasını bildi ve salondan alkışlarla ayrıldı.

Maça Pınar Karşıyaka Berk, Walker, Gailius, İlkan, Marei beşiyle;Tofaş ise Garrett, Harper, Mejıa, Kadji, Muhsin beşiyle başladı. Maçın başında iki ekibin karşılıklı basketleri vardı ve ilk 5 dakika 8-7 Tofaş’ın üstünlüğü ile geçildi. Savunmada ve hücumda vites yükselten Bursa ekibi ilk çeyreği 19-11 önde geçti. İlk çeyrekte 8 sayı bulan Mejıa Tofaş’ın en dikkat çeken oyuncusu oldu.

İkinci çeyrekte Tofaş savunma performansını korudu ve özellikle hücum ribauntları ile pota altında rakibine üstünlük kurdu. Üçlük çizgisinin gerisinden aradığı sayıları bulamayan Pınar Karşıyaka, ilk yarıyı 24 sayı farkla 19-43 geri kapattı. İlk yarıda Tofaş 6 üçlük isabeti bulurken, Pınar Karşıyaka sadece 1 üçlük isabeti buldu. Pınar Karşıyaka’dan Marei 5 sayı ile takımının en skorer oyuncusu oldu. Mejıa ve Wıthey 8’er sayı ile Tofaş’ın skorerleriydi. İlk yarıda 3 sayı bölgesinden Pınar Karşıyaka 1/10, TOFAŞ 6/13 isabet buldu. TOFAŞ ribayndlarda 28-14 fark yaptı.

Üçüncü çeyreğin başlamasıyla birlikte Pınar Karşıyaka farkın kapanması için reaksiyonlar vermeye başladı. Özellikle ilk yarıdaki pota altı performansını geliştiren İzmir temsilcisi, savunmada daha derli toplu bir oyun ortaya koydu. Savunmadaki oyununu hücum bölgesine taşıyamayan Pınar Karşıyaka, oyuncularının hücumdaki kötü tercihleri nedeniyle farkı kapatacak sayıları bulamadı. Etkileyici savunma performansını hücumda da sürdüren Tofaş üçüncü çeyreği 61-30 önde kapattı.

Orhun Ene’nin öğrencileri savunma sertliğini düşürerek son çeyreğe başladı, her iki ekip de karşılıklı basketler buldu. Pınar Karşıyaka beklenilen oyunu bir türlü ortaya koyamadı. Maçın son 1 dakikasında Pınar Karşıyaka taraftarının oyunculara protestoları son çeyreğe damga vurdu. Tofaş etkileyici oyunu ile farkın kapanmasına izin vermedi ve maçı 82-55 kazandı.

Tofaş’ta süre alan bütün oyuncular skora katkı sağladı. Mejıa 16 sayı Harper 13 sayı ile galibiyetin mimarları oldular. Pınar Karşıyaka’da Marei 16 sayı, Gailius 11 sayı ve Berk Uğurlu 11 sayıyla oynadı.

Özhan Çıvgın’ın takımın başına geçmesiyle yeni bir yapılanmaya giden İzmir temsilcisi dikkatsiz ve kopuk oyunuyla sezona istediği gibi başlayamadı.

Geçen sezon Türkiye Kupası’nda ve BSL’de final oynayarak otoriteleri şaşırtan Bursa ekibi etkili oyununa yeni sezonda da devam edebileceğinin mesajını tüm rakiplerine verdi.