Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Potada yerli harekatı

24.04.2018 - kafsinkaf.org

Gelecek sezon Türkiye Basketbol Süper Ligi'nde yabancı kuralının değişmesi gündemde. Lig de ve Avrupa'da oynanan maçlarda Türk oyuncuların az süre almasından rahatsız olan Hidayet Türkoğlu başkanlığındaki Türkiye Basketbol Federasyonu yönetimi harekete geçti. Son dönemde basketbolseverlerin de bu yöndeki isteği nedeniyle 6+2 (6 yabancı kadroda 2 yabancı tribünde) yabancı kuralında gelecek sezon değişikliğe gidilmesi planlanıyor. 2018 - 2019 sezonundan itibaren yeni kuralın 4+2 (4 yabancı sahada 2 yabancı benchde) olması bekleniyor.

EN AZ BİR YERLİ

Kulüpler artık tribünlere şov yapmak için yabancı alamayacak. Lig maçlarında ise sahada en az 1 yerli oyuncu bulunmak zorunda olacak. Bu kuralla ilgili olarak kısa bir süre içinde federasyonun kulüplerden görüş alması bekleniyor. Kulüplerden gelecek isteğe göre değişikliklerin de olabileceği vurgulanıyor.

KULÜPLER PEK SICAK BAKMIYOR

Kulüpler mevcut kuralın yani 6+2'nin değişmesine pek sıcak bakmıyor. Yabancı sınırlamasının yerli oyuncuların fiyatının yükselteceğini düşünen bazı kulüpler bu konuda TBF'ye görüş bildirecek. Ayrıca yabancı sınırlaması nedeniyle özellikle düşük bütçeli takımların, büyük bütçeli takımlarla rekabet etmekte zorlanacakları yönünde çekinceleri olduğu gelen bilgiler arasında. Diğer bir problem ise Avrupa Kupaları'nda mücadele eden kulüplerin, yabancı kuralının değişip sınırlamanın gelmesiyle beraber, başarılı olma konusunda sıkıntı yaşamaları. Özellikle Fenerbahçe ve Anadolu Efes'in bu noktada itiraz edebileceği söylenebilir.

https://www.yeniasir.com.tr/spor/2018/04/24/potada-yerli-harekati